Medvědi

Brtníci 

13. ledna 2013 se v Žatci narodila medvíďata- Agáta a Martin. Po svém narození žila  medvíďata na hájovně pana Chaloupka, který s nimi natáčel pro ČT Déčko pořad "Méďové na cestách"  Od 23. listopadu našla medvíďata svůj domov v nově rekonstruovaném medvědíně  pod hradem Točníkem. 

Medvědí historie na Točníku 

 

V roce 1994 zachránila Nadace Spisovatelé za práva zvířat(pod vedením paní Jany Štroblové) šest medvědů brtníků z cirkusového zimoviště v Jirnech u Prahy, kde byli umístěni po tragické smrti jejich majitele Rudolfa Berouska  déle než rok ve zcela nevhodných podmínkách. Těchto šest medvědů, kteří měli být původně umístěni do Jeleního příkopu na Pražském hradě, našlo své útočiště na třech památkách zámcích Náchod, Horšovský Týn a hradu Točníku.

Pro párek medvědů Babetu a Norberta byl tehdy narychlo postaven medvědín v příkopu hradu Točník a oba medvědi zde byli umístěni i s přispěním tehdejšího prezidenta Václava Havla. V roce 1995 bohužel zemřel medvědí samec Norbert. Zanedlouho byl dohodnut převoz nového samce Jardy ze ZOO Ohrada v Hluboké nad Vltavou, kde již pro něj nebylo místo. Jarda je potomkem původního páru medvědů, které daroval rumunský diktátor Nicolay Ceausescu československému prezidentovi Husákovi. Medvědi byli po celou dobu svého umístění na hradě Točník živeni a ošetřováni z dobrovolných příspěvků návštěvníků a drobných sponzorů. Díky tomu je možné jim bylo možno zajistit nejnutnější potřeby, o jejichž naplnění se stará se souhlasem Národního památkového ústavu občanské sdružení Nudle.

Vzhledem k tomu, že byl výběh postaven narychlo, nevyhovoval chovu těchto šelem. Proto provedlo o.s. Nudle v letech 2003-2004 rozsáhlou rekonstrukci výběhu, který byl v havarijním stavu. Navíc medvědice Babeta, která trpěla zeleným zákalem, se již nedokázala dostat do kotců umístěných v pětimetrové výšce. Byly přestavěny kotce na úroveň výběhu, zrušeny staré kotce, opravena stará ohrada a výběh prodloužen pod 1. mostní pilíř. Medvědi tak získali nejen nový prostor, ale i bazén a podestu s jeskyní. Navíc se poprvé dostali i na přímé slunce a měli i na co koukat. Návštěvníky totiž od nich oddělovala ze strany jezírka pouze mříž s ohradníkem. Celá rekonstrukce stála přes 350.000,-Kč. Finanční prostředky získalo občanské sdružení Nudle ze sponzorských darů, aukcí výtvarných děl (zabezpečila opět nadace Spisovatelé za práva zvířat s přispěním české pobočky PEN Clubu) v aukční síni Naxos a z příspěvků koncertních akcí. Většina prací na výběhu byla provedena svépomocí členy Nudle, hnutím Brontosaurus a členy klubu dětí Země Krajina a památky Křivoklátska. 

Babeta byla až do své smrti v září 2005 v majetku Obce Točník, která na její chov pravidelně ročně přispívala. Medvěd Jarda zůstal v držení ZOO Ohrada v Hluboké nad Vltavou a byl na Točníku pouze deponován. I na Jardu pravidelně přispíval jeho majitel. 

Medvědy na Točníku v "Toulavé kameře" najdete zde.

Po smrti medvědice Babety v roce 2005 dostal medvěd Jarda náhradu, kterou se stala deponovaná medvědice Mišta ze ZOO Plzeň. V době jejího přestěhování na Točník byla již 28 let stará, tedy starší naž Jarda. Na Točníku Mišta žila ještě 3 roky.

A tak Jarda zůstal nakonec v medvědíně sám. Byl již nemocný, samotářský, a tak další spolubydlící již nedostal. Na podzim roku 2011 medvěd Jarda na svůj neduh uhynul.

V současné době se ve výběhu nenachází žádný medvěd. Přesto se o.s. Nudle rozhodlo medvědy na hrad vrátit a sehnat peníze na přestavbu medvědína.Nyní sháníme peníze na opravu medvědína. 

V roce 2012 byla navázána spolupráce s autorem "medvědích Večerníčků" panem Václavem Chaloupkem, který bude natáčet film s medvíďaty pro německého partnera a další pokračování českých Večerníčků. Po natáčení je třeba odrostlá medvíďata někam umístit, a tak o.s. Nudle nabídlo točnický medvědín. Pan Chaloupek podmínil však jejich umístění v hradním příkopu Točníku zvětšením výběhu a rekonstrukcí kotců. To se v roce 2013 podařilo díky finanční sbírce a sponzorským darům. Sbírka na výstavbu medvědína byla ukončena 31.1. 2014.

 


 


Hrady Žebrák a Točník · Točník 1 · 267 51 Zdice · tel.: 311 533 202 · e-mail: tocnik@npu.cz

Aktulizace: 29.3.2024 · © 2016 Nudle o.s.